Slaven Kopanja, banjalučki pjesnik s londonskom adresom, objavio je zbirku pjesama “U zadnjem kupeu Southern Expressa”. Naslov zbirke, ali i njen sadržaj, savršeno odgovara pjesnikovom načinu življenja. Iako je većinu života proveo u Londonu, pjesme su mu inspirirane putovanjima. Putovanje i kretanje, kako insinuira i sam naslov, središnjica je ove zbirke. U potrazi za iskustvima na novim mjestima, pjesnik – kako sam kaže – traga za samim sobom. To je putovanje na koje se otisnuo svatko od nas, stoga su i stihovi u ovoj zbirci oni s kojima se lako možemo poistovjetiti. Svako putovanje zapravo je putovanje u središte sebe.
Osim introspektive, Kopanja u zbirci oživljava i motive nostalgije za vremenima iz mladosti. Na žalost, nisu sva sretna. Neki stihovi govore o ratu, prebrzom odrastanju koje je ono donijelo, prvim bjegovima i ostavljanjem domovine što je i probudilo njegov lutalački duh. Iako pisane iz subjektivnih iskustava, Kopanja prenosi univerzalne osjećaje jer prije svega predstavlja čovjeka kao biće, a ne kao individuu.
Većina pjesama napisana je u posljednjih desetak godina, dakle u pjesnikovim zrelim godinama, ali neke od njih potječu i iz njegove mladosti. U njima se najviše vidi i utjecaj glazbe, pogotovo rock’n’rolla, što pjesnika čini ne samo književnikom, već univerzalnim umjetnikom.
Zbirka je izdana u nakladi Društva “Kvaka”, gdje možete potražiti svoj primjerak.
Odgovori