Sanja Pilić rođena je 1954. godine u Splitu i treća je generacija poznatih književnica u svojoj obitelji. Njena prabaka je Zofka Kveder, poznata slovensko-hrvatska književnica i jedna od prvih sufražetkinja na ovim prostorima, a majka joj je Sunčana Škrinjarić, također jedna od najpoznatijih i najznačajnijih hrvatskih književnica za djecu i mlade.
Iako je odrastala u literarnoj obitelji, Sanja Pilić se kao mlada najprije počela baviti fotografijom. Kako bi udovoljila svojoj umjetničkoj prirodi, obrazovanje je stjecala u Školi primijenjene umjetnosti i dizajna. Nakon školovanja radila je kao fotografkinja, koloristica i trik-snimateljica animiranih filmova.
1985. godine Sanja Pilić objavila je svoju prvu knjigu. Bila je to zbirka od tridesetak kratkih priča pod nazivom “Ah, ludnica”, među kojima je bila i istoimena priča za koju je Sanja Pilić 1981. godine dobila drugu nagradu Večernjeg lista za najbolju kratku priču.
Pet godina kasnije, Sanja Pilić objavila je “Tjeskobu šutnje”, zbirku psiholoških priča. Iste godine objavila je i dječji roman “O mamama sve najbolje”, za koji je 1990. godine dobila Nagradu Grigor Vitez. 1994. godine izašla je njena knjiga “Nemam vremena”, a već sljedeće “Mrvice iz dnevnog boravka”, za koju je 1995. godine dobila Nagradu Ivane Brlić-Mažuranić.
2001. godine izašla je knjiga Sanje Pilić “Zafrkancije, zezancije, smijancije i ludancije”. To je zbirka priča namijenjena djeci, koja joj je donijela još jednu Ivana Brlić-Mažuranić nagradu. 2002. godine uslijedila je Nagrada Grigor Vitez za knjigu za mlade “Sasvim sam popubertetio”.
2007. godine izlazi joj roman “Što mi se to događa?”, također namijenjen djeci tinejdžerske dobi, koji je sljedeće godine dobio Nagradu Mato Lovrak. Iste godine roman “Jesam li se zaljubila?” postao je dobitnik nagrade Častne liste IBBY koju dodjeljuje Međunarodno vijeće za dječju knjigu.
Dvije godine za redom Sanja Pilić dobitnica je nagrade Kiklop. 2010. godine dobila ga je za roman “Hoću biti posebnaaaaa!”, a 2011. za slikovnicu “Maša i gosti”. Iste godine njena knjiga “Hej, želim ti nešto ispričati” dobila je White Ravens priznanje i time uvrštena u istoimenu međunarodnu digitalnu zbirku dječjih knjiga. Za knjigu “Pošalji mi poruku!” nagrađena je nagradom Grigor Vitez za 2016. god.
Sanja Pilić je uz svojih trideset knjiga napisala i objavila i preko dvadeset slikovnica za najmlađe, a neka njena djela prenesena su i na kazališne daske. Za svoj značajan književni doprinos te zasluge u prosvjeti i kulturi, odlikovana je Redom Danice hrvatske s likom Antuna Radića.
Književni rad Sanje Pilić dio je odrastanja gotovo svakog djeteta. Njenih šest knjiga dio su osnovnoškolske lektire, ali i uz to, njen književni opus je toliko velik da je nemoguće ne sresti se kroz odrastanje s njenim djelima – počevši od slikovnica za najmlađe, priča za osnovnoškolce, pa do romana za mlade.
Djela Sanje Pilić napisana su karakterističnim stilom zbog kojeg je njen književni izraz blizak čitatelju kojem je djelo namijenjeno. U knjigama za djecu ne boji se prikazati svoj dječji duh “zarobljen” u odraslome tijelu; u knjigama za mlade otvoreno govori o problemima s kojima se djeca u pretpubertetu i pubertetu susreću, a u knjigama za odrasle hrabro, ali i poetično govori o marginaliziranim likovima, s kakvima se svi mi, htjeli-ne htjeli, možemo poistovjetiti. Upravo su zato knjige Sanje Pilić rado čitane kod svih uzrasta, a ona je svojim stvaralaštvom opravdala titulu jedne od naših najboljih i najčitanijih suvremenih književnica.
Djela: Alegra
Web: sanjapilic.hr
Odgovori